BEN OKUYAMADIM BARİ ÇOCUĞUM OKUSUN!

04-01-18 3933

Üniversite sınavları heyecanı yavaş yavaş başlıyor, akabinde tercih başvuruları yapılacak. Öğrenciler sınav stresinden daha çok, tercih yaparken zorlanacaklar. Kulağıma her sene olduğu gibi bu sene de daha çok başlık olarak belirlediğim cümleye dair sorunları şimdiden duymaya başladım. "Ben okuyamadım bari çocuğum okusun" cümlesinin altında ezilen ve her halükarda geleceğimiz olan gençlerimizin çoğu da ailesinin bu isteklerine sesini çıkartamıyor.

 

Ailelerin, çocuklarının başarılı olmaları adına yaptıkları yanlışlar, günümüzde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu yanlışlar arasında; ebeveynlerin zamanında yapmak isteyip de yapamadıklarını çocuklarına dayatması, ya da diğer çocuklarla kıyaslama içerisine girmesi, yapıcı değil yıkıcı bir sonuç doğurmakla beraber, maalesef bölgemizde en yaygın olan bir durum haline gelmiştir.


‘’Çocuğum bu üniversitede şu bölüme gitsin’’, ‘’o mesleği değil de şu mesleği seçsin’’, diyerekten çocukları adına karar veriyor ve üzerine de şu ifadeleri kullanıyor: "'Ben okuyamadım, bari o okusun"


Kararlarını kendi verememiş, seçimlerini kendi yapamamış, neyi niçin okuduğunu bilmeden hayata başlayan çocuklarımız, hayatın en önemli kısmını da bu şekilde kaçırıyor.

 

Akabinde hepimizin karşılaştığı, mutsuz bir doktor ve mühendis, has bel kader, ilahiyatçı veya avukat olmuş insanlar... Azıcık onlarla sohbet ettiğimizde ise duyduğumuz hep aynı cümle  "Ben aslında doktor, mühendis, avukat veya ilahiyatçı olmak istememiştim ama"... Aması var işte…

 

Meslek seçiminde kişinin kendisini tanıması, ilgi alanlarını, yeteneklerini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi ve doğru değerlendirmesi önemlidir. Çocuk öncelikle ‘’hangi mesleği seçersem başarılı olurum’’ sorusuna cevap verebilmelidir. Anne-babanın, yakınlarının veya toplum baskısından ziyade hangi mesleği sevdiği ve istediği, hangi mesleğe yatkın olduğu kesinlikle dikkate alınmalıdır.

 

Bu şekilde en önemli olan kısmı, yani "Hayat başarısını ve Yaşamdan keyif almayı" da, kaçırmamış olurlar.
 

Cemali TAHİR
Eğitim Danışmanı

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 
Başa Dön