Her Eğitimcinin İzlemesi Gereken 12 Film

29-12-16 1750

Öğretmenlerin ve eğitimcilerin mutlaka izlemesi gereken 12 muhteşem sinema filmini sizler için seçtik. 

 

1- Koro / Les Choristes
Koro, izlenebilecek en etkileyici filmlerden birisi. 2004 Fransa yapımı bir dram. Bir müzik öğretmeninin, sorunlu çocukların hayatını müzikle değiştirmesini anlatıyor. Film, Fransa’nın Oscar’ı sayılan Cesar Ödülleri’ni kazandı.

 


 

2- Yerdeki Yıldızlar - Her Çocuk Özeldir - Taare Zameen Par
Egitime, ögretmenliğe dair izlenebilecek bir süper film daha. Filmde yaramaz (!), tembel (!), kavgacı (!) bir çocuk var; Ishaan. Sınıfta kalmış, kafası hiçbir şeye basmıyor, herkes tarafından dışlanıyor. Tek derdi var; bir türlü çıkamadığı hayal dünyası. Bir de “Ya bu çocukta bir şeyler var ama ne?” diyen bir resim öğretmeni. İzleyin, izletin…

 


 

3- Elveda Çocuklar / Au Revoir, Les Enfants (Goodbye, Children)
II. Dünya Savaşı yılları… Naziler gözetiminde bir okul ve sıkı dost iki ögrenci… Naziler’e rağmen üç Yahudi öğrenciyi okulda saklamayı başaran okul yönetimi… Üzücü fakat izlenesi bir film.

 


 

4- Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society
Sanırım bilmeyen yoktur, 1959 yılında geçen filmde, Welton Akademisi’nin saçma kurallarıyla baskı altında eğitim gören öğrenciler ve onları şiirle, edebiyatla tanıştıran bir öğretmen anlatılıyor. Şiirle tanişan insan iflah olur mu! Olmaz… Bu filmde de hepsinin hayatı ters yüz oluyor zaten. İzleyin demiyoruz, zaten izlemişsinizdir.

 


 

5- Sınıf / Entre Les Murs (The Class)
Öğrencileriyle iyi ilişkiler kuran, onların her şeyi sorgulamalarına izin veren, söylediklerini yadırgamayan, yargılamayan, yeri geldiğinde öfkelenmelerine bile izin veren François’nin filmi bu. Ağır ilerleyen bir film, “beni kasmaz” derseniz izleyin, iyi film.

 


 

6- Tepetaklak Nelson / Half Nelson 
Sakın beyazlarin siyahlara hayatı öğrettigi diğer filmlerle aynı kefeye koymayın, haksızlık etmiş olursunuz. Bir kere güzel bir bağımsız sinema örneği bu. Filmde, öğrencilerine diyalektikten, varoluştan, özgür düşünceden bahseden, öğrencileriyle sıkı bir ilişkisi olan bir öğretmen anlatılıyor. İzleyin işte, filmi anlattırmayın şimdi bize.

 


 

7- Özgürlük Yazarları / Freedom Writers
3 yaşında genç bir öğretmen, iyi yönetilemeyen bir okul, şimdiye kadar “Ya bu çocuklardan bi .ok olmaz.” diyen öğretmenlerle muhatap olmus farklı kültürlerden bir sürü belalı öğrenci barındıran bir sınıf.  Çocuk kendi hayatına kast eden bir çeteyle mücadele ederken, matematiği ne yapsın! Hah işte ögretmen de bunu fark ediyor bir anda; iletişim sonra geliyor.

 


 

8- İmparatorlar Kulübü / The Emperor’s Club
Prensiplerine bağli, klasik bir öğretmen ile sınıfına sonradan gelen şımarık bir zengin çocuğunun hikayesi. Klasik bir film gibi görünse de izleyin, egitime bakış açınıza mutlaka renk katacaktır.

 


 

9- Sevgili Öğretmenim / To Sir, with Love
Mesleğiyle ilgili iş bulamayınca öğretmenlik yapmaya başlayan siyahi bir adamın hikayesi bu film. Sınıfındaki itaatsiz öğrenciler karşısında önce pes edecek gibi olsa da, mücadeleyi sürdürmeye karar verir bu öğretmen.

 


 

10- Canım Ögretmenim / Monsieur Lazhar
Okuldaki bir öğretmenin intiharından sonra apar topar işe alınan Cezayir asıllı bir öğretmenin hikayesini anlatıyor filmimiz. Filmde bir yandan kendi dertleriyle uğrasan, bir yandan da öğrencilerine kendini sevdirmeye çalışan ve iyimserliği her zorluğa rağmen koruyan Besir Lazhar anlatılıyor.

 


 

11-Sevgili Öğretmenim / Mr. Holland’s Opus
İlm, bir büyük müzisyen ve bestecinin, geçici olarak müzik öğretmenliği yapmasını, öğrencilerinden aldığı ilhamı anlatıyor. Richard Dreyfuss bu filmiyle, en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı.

 


 

12- 3 idiots
2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Film Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatınını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan'da tüm zamanların en yüksek gişe rekoru ve hasılat yapan filmidir. Daha önce yine bir Aamir Khan filmi olan Ghajini tarafindan elde edilen en yüksek gişe rekoru, bu film ile kırılmıştır.  Film, yurtdışı pazarında da en yüksek hasılat yapan bollywood filmidir. Filmin başrol oyuncuları: Aamir Khan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Boman Irani ve Madhavan'dir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 
Başa Dön