YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) Nedir?

5347

Son Güncellenme Tarihi: 04-02-2016

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI (YÖS)

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır.

 

2011 YILINDAN İTİBAREN YÖS SINAVLARINI ÜNİVERSİTELER KENDİLERİ YAPMAKTADIR

 

YÖS BAŞVURUSU

1.Yurt içinden ve yurt dışından sınava başvurular girmek istediğiniz üniversitenin internet adresinden  yapılır. Başvuru süresi dışında başvurular kabul edilmeyecektir.


2.Adaylar başvuru süresi içinde üniversitenin internet adresinden Aday Başvuru Formunu çevrimiçi (online) olarak dikkatle doldurup Aday numaralarını online almalıdır.


3.Aday Başvuru Formuna girilen bilgilerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Formun kimlik ile ilgili bilgi alanlarına adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir.


4.Formun üzerindeki ilgili alana adayın elektronik ortama aktarılmış vesikalık fotoğrafı eklenmelidir. Bu fotoğraf sınav giriş belgesi, sınav sonuç belgesi, kayıtta ve öğrenci kimlik belgesi üzerinde yer alacağından, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır.


5.Başvuru formunu doldurup işlemini tamamlayan adaya sistem tarafından Aday Numarası verilecektir.
Aday Numarası, hem bu sınavın bütün aşamalarında, hem de adayın elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından, aday tarafından özenle saklanmalıdır.