ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ

Üniversite Tipi: Devlet Üniversitesi
Adres: Hükümet Meydanı No: 2 Ulus/ANKARA
Telefon: +90 (312) 596 44 44
Ulusal ve Uluslararası düzeyde kabul edilen sınav türleri için tıklayın...
Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Sınavları Başvurduğu programın puan türünde bir önceki yıl ÖSYS'de oluşan taban puanına sahip olmak. 
Uluslararası Bakalorya diplomasında Uluslararası Bakalorya diplomasına sahip olmak ve en az 30 diploma notu almış olmak.
Uluslararası SAT Reasoning “SAT Reasoning" sınavının "Math" ve "Critical Reading" testlerinden 1600 üzerinden en az 1100 toplam puan almış olmak.
Uluslararası AL ve ASL Sınavları Başvurulan programla ilgili konuda birisinden en az A notu alınmış iki A seviyesi; ayrıca  A seviyesi notlarından  A* = 140, A = 120, B = 100, C = 80 olarak ve A seviyesi konularından farklı AS seviyesi (Advanced Subsidiary Level) notlarında bu puanların yarısı alınarak hesaplanacak en az 320 toplam puan.
Uluslararası GCE Sınavı En az biri başvurulan programda olmak üzere 3 konuda (alanda) A seviyesinde puan almış olmak.
Uluslararası ACT Sınavı En az 24 puan almış olmak.
Uluslararası Bilim Olimpiyatları Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) tanıdığı ve katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarından altın, gümüş veya bronz madalya sahibi olmak.
Tawjihi Tüm programlar için minimum 80 puan almış olmak.
Abitur En az 4 puan almış olmak.
West African Examinations Council (International) En az biri başvurulan programda olmak üzere altı konuda (alanda) B2 seviyesinde puan almış olmak.
BTEC (Business and Technology Education Council) - QCF (Qualification Credit Framework) Diploma Başvurulan programla ilgili dalda minimum DDD notlarına sahip olmak.
Almanya Abitur sınavında en az 4 puan almış olmak.
Angola Not ortalaması en az 15/20, ayrıca başvurulan programla ilgili konuların notları en az 15/20 olması gerekmektedir. 
Arnavutluk Merkezi Lise Bitirme (Matura) sınavından 10 üzerinden en az 7 olması gerekmektedir. 
 Azerbaycan TQDK tarafından yapılan merkezi üniversite giriş sınavında, başvurduğu programla ilgili alanda (ihtisas grubu) 700 üzerinden en az 550 puan almış olmak. 
Bahreyn Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Bangladeş 13 yıllık lise eğitimi sonucunda verilen diploma notu (Higher Secondary Certificate (HSC) / Intermediate) başvurulan programla ilgili dalda en az % 80, 
Birleşik Arap Emirlikleri Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler ve K. İrlanda) AL ve ASL sınavlarında, başvurulan programla ilgili konuda birisinden en az A notu alınmış iki A seviyesi; ayrıca A seviyesi notlarında            A* = 140, A = 120, B = 100, C = 80 olarak ve A seviyesi konularından farklı AS (Advanced Subsidiary Level)  notlarında bu puanların yarısı alınarak hesaplanacak en az 320 toplam puan almış olmak.
Cezayir Başvurulan programla ilgili olmak üzere Beşeri Bilimler (Humanities) dalında 13/20, diğer dallarda 15/20 olması gerekmektedir. 
Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Üniversite Giriş Sınavında (Gaokao) başvurulan programın puan türünde 750 üzerinden en az 500 puan veya 12 yıllık lise diploması (Senior Secondary School Certificate) notu en az % 80 olması gerekmektedir.
Endonezya "Ujian Nasional (UN)" sınavında 60 üzerinden en az 50 puan olması gerekmektedir. 
Fas Başvurulan programla ilgili olmak üzere, Edebiyat ve Beşeri (Arts and Humanities) dalında 13/20, diğer dallarda 15/20 olması gerekmektedir. 
Filistin Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Fildişi Sahili Fildişi Bakalorya (Baccalauréat Général) sınavının, başvurulan programla ilgili olmak üzere, Temel Bilimler (General Sciences) ve Yaşam Bilimleri (Life Sciences) dallarında 400 üzerinden en az 320, diğer dallarda 400 üzerinden en az 280 puan almış olmak.
Fransa Bakalorya sınavında başvurulan programla ilgili dalda 20 üzerinden en az 14 olması gerekmektedir.
Gambiya “West African Examination Council– (International) Senior School Certificate Examination (WAEC – SSCE)” sınavından  üçü başvurulan programla ilgili olmak üzere, beş konusundan toplam en fazla 15 puan olması gerekmektedir.
Gana “West African Examination Council– (International) Senior School Certificate Examination (WAEC – SSCE)” sınavından üçü başvurulan programla ilgili olmak üzere, beş konusundan toplam en fazla 21 puan olması gerekmektedir.
Güney Kore "Korea Institute of Curriculum & Evaluation (KICE)" tarafından yapılan "College Scholastic Aptitude Test (CSAT)" sınavının başvurulan program ile ilgili dalından 800 üzerinden en az 500 standart puan olması gerekmektedir.
Hindistan 12 yıllık lise eğitimi sonucunda verilen diploma (Higher Secondary School Certificates - Indian School Certificate (ISC) / Intermediate Certificate / Higher School Certificate / Higher Secondary Certificate / All India Senior School Certificate / Pre-University course - awarded on completion of Standard XII) notu başvurulan programla ilgili dalda en az % 75 olması gerekmektedir.
Irak Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az %85 olması gerekmektedir.
İran Merkezi bitirme sınavı (Dabiristan) ortalaması ve Üniversite Öncesi Eğitimi (Pishdaneshgahi) bitirme notu 20 üzerinden Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi için en az 18/20, diğer fakülteler için en az 17/20 olması gerekmektedir.
Japonya  Japonya Daigaku Nyüski Senta Shiken Giriş Sınavı Sınavın Yapıldığı Alanlar, Tavan Puanlar ve Sınav Süreleri:
Japonca 80 dk (200 puan), Sosyal Bilimler 1 alan 60 dk (100 puan), 2 alan 130 dk (200 puan) (Tarih – Coğrafya, Vatandaşlık), Yabancı Dil 80 dk (200 puan) olması gerekmektedir.
Katar Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Kazakistan Ulusal Üniversite Giriş Testinin (ENT), lise eğitim dilinden farklı dil sınavı (Rusça veya Kazakça) hariç olmak üzere, dört temel sınavından toplam en az 75/100 puan olması gerekmektedir. 
Kenya KCSE (Kenya Certificate of Secondary Education) sınavı ortalaması en az B+; ayrıca başvurulan programla ilgili dört alanda en az 44 toplam puan olması gerekmektedir.
Kırgızistan Ulusal Üniversite Giriş Sınavından (ORT) 250 üzerinden en az 185 puan olması gerekmektedir.
Kuveyt Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Liberya “West African Examination Council– (International) Senior School Certificate Examination (WAEC – SSCE)” sınavından üçü başvurulan programla ilgili olmak üzere, beş konusundan toplam en fazla 21 puan olması gerekmektedir. 
Libya Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Lübnan Başvurulan programla ilgili olmak üzere, Temel Bilimler (General Sciences) ve Yaşam Bilimleri (Life Sciences) dallarında 15/20, diğer dallarda 13/20 olması gerekmektedir.  
Makedonya Merkezi Lise Bitirme (Matura) sınavından 5 üzerinden en az 3 olması gerekmektedir.
Malezya “Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia (STPM)” sınavından, ikisi başvurulan programla ilgili olmak üzere üç konudan en az A-B-B notu almış olmak.
Matura Diploma tam puanının en az %75 'ine sahip olmak.
Mısır Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Moğolistan Merkezi Üniversite Giriş Sınavında başvurulan programla ilgili dört alanın her birinde 800 üzerinden en az 600 puan olması gerekmektedir.
Nijerya “West African Examination Council– (International) Senior School Certificate Examination (WAEC – SSCE)” sınavından üçü başvurulan programla ilgili olmak üzere, beş konusundan toplam en fazla 21 puan olması gerekmektedir.
Pakistan 12 yıllık lise eğitimi sonucunda verilen diploma (Higher Secondary Certificate (HSC) / Intermediate) notu başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir.
Ruanda AL (Advanced level) “principal” seviyesinde en az üç konusundan geçmiş ve ayrıca, bunlardan başvurulan programla ilgili iki konudan en az A notu almış olmak.
Rusya Federasyonu Merkezi Devlet Sınavının (Unified State Examination - EGE), en az ikisi başvurulan programla ilgili olmak üzere, üç konudan ortalama %80 olması gerekmektedir.
Sierra Leone “West African Examination Council– (International) Senior School Certificate Examination (WAEC – SSCE)” sınavından üçü başvurulan programla ilgili olmak üzere, beş konusundan toplam en fazla 21 puan olması gerekmektedir. 
Sri Lanka Başvurulan programla ilgili üç konudan en az ABB notları almış olmak.
Suriye Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Suudi Arabistan Başvurulan programla ilgili dalda Lise Diploma notu en az %90 ve ayrıca, “Qudurat” sınavından en az %80 olması gerekmektedir.
Tanzanya Başvurulan programla ilgili alanda “Birinci Sınıf” (Division One) Tanzanian Advenced Certificate Of Secondary Education-ACSE)  sahibi olmak. (Birinci Sınıf Diploma Koşulları:”General Studies” konusundan geçmiş ve “principal” seviyede üç konudan toplam en fazla 9 puan)
Tunus Başvurulan programla ilgili olmak üzere, Edebiyat (Literature) dalında 13/20, diğer dallarda 15/20 olması gerekmektedir.
Uganda AL (Advanced Level) “principal” seviyesinde en az üç konusundan geçmiş ve ayrıca, bunlardan başvurulan programla ilgili iki konudan en az B notu almış olmak.
Ukrayna En az iki konu olmak üzere başvurulan programla ilgili konuların not ortalaması en az 150 /200 puan olması gerekmektedir. 
Umman Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Ürdün Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Yemen Merkezi Lise Bitirme Sınavında başvurulan programla ilgili dalda en az % 80 olması gerekmektedir. 
Yunanistan Lise diploması (Apolytirion of Lykeo - Secondary School Leaving Certificate) not ortalamasında 20 üzerinden en az 16 puan almış olmak.
Kontenjanlar için tıklayın
SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ FACULTY OF POLITICAL SCIENCES  
EKONOMİ (İNGİLİZCE) Economics (English) 10
İŞLETME (İNGİLİZCE) Business Administration (English) 10
ULUSLARARASI İLİŞKİLER (İNGİLİZCE) International Relations (English) 10
YABANCI DİLLER FAKÜLTESİ FACULTY OF FOREIGN LANGUAGES  
İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI (İNGİLİZCE) English Language and Literature (English) 10
 
 
Başa Dön